Jak jen „popsat“ naše jakovlkouše ;-)

Nejdříve nás „kdysi dávno“ požádala o popis Aláska chovatelka Lenka. Pravda asi si to představovala trošičku jinak ;-), ale zná nás a ví své :-). Teď když to vypadá, že se někteří štěníci „potatili“ jsme se odhodlali i k popisu Altajka, neboť majitelé štěníků ústních výstrah nedbají ;-).
Jsou to popisky „krátké“ a nezahrnují všechny vlastnosti našich jakovlků – ucelené popisky by každý sám o sobě vydaly na román a tím nechceme nikoho zatěžovat.

Upozorňuji, že oba naše SAV milujeme a každý je jiný. Vtipný popis Aláska je jednodušší neboť je to třeštidlo (asi po paničce), popsat takto Altajka se díky jeho rozvaze nedá. A bez vytáček přiznám, že nás dokáží vytočit oba, stejně jako překvapit v čemkoliv, ani s jedním není nuda a ani jednoho bysme nevyměnili.

Alásek

Alassëa je plašší slečna SAV.
Jedno pomazlení s ní vydá za deset vejprasků – pro vás. Ideálně se nechat pomazlit před návštěvou u lékaře. Když má člověk chvíli času a sedne si hned si sedne na něj – idál v době hárání.
Jako správný SAV štěká na fše a fšechny a s neskrývanou radostí.
Klidně ji můžeme doma nechat bez dozoru, věci moc neničí, nebaví ji to, ovšem s námi zničí vše – je rychlejší než superman a ničivější než tornádo – seznam škod k náhradě dyžtak může poskytnout chovatelka (ale předem upozorňuji , že ještě nic neproplatila a z chování svých odchovů má snad i radost).
Cizí psy a jiná zvířátka má ráda – jíst se dá vše co ještě před chvílí běželo – jiné maso (čerstvější než čerstvé) odmítá.
Díky ní mám svaly jak železný zekon – těch děr co už pro ni mám na zahradě nachystaných a to ani nemluvím o těch co se po ní musely zahrabat.
Je vycvičená – na veřejnosti dokonale zvládá dělat že neslyší, nevidí a nerozumí ničemu, někteří lidé jsou ochotni tvrdit že mě ani nezná.
Také ráda zahradničí, přesazuje, zastřihává stromky, hnojí a jako správný zahradník úrodu také kontroluje.
Není náročná na místo, vleze se všude – že vy už ne nevadí.
Nebojí se ani domácích prací – nanosí dřevo (z domu ven), nadělá třísky na zátop – doma, nacupuje papíry – aby to lépe hořelo že. uklidí již uklizené oblečení, je pedant na ustlání postelí. Okna myje pravidělně pokaždé když se podívá ven. Z venkovní strany ovšem okna jen pořádně utírá srstí- co kdyby jí přimrz jazyk že. Úklid hraček zvládá na výbornou, nikdy už je nikdo neviděl.
Dbá o naše zdraví – otužuje nás, neboť šály, čepice, rukavice a pod správní „chlapi“ nenosí.
No doufám, že jsem nic nevynechala – pokud ano připomeňte doplním.
Snad jen tedy napsat i nějaké ty „špatné“ vlastnosti ať to nevypadá, že ji jen vychvaluji – tak tedy miluje bez podmínek a celým srdcem a za cvrčka pro cvrčka vše.

Altajek

Altajek je jedním slovem miláček – pokud se rozepíšu tak třemi je to miláček na zabití.
Od malička je to velice kontaktní pejsek, který se rád nechává mazlit avšak k cizím se kterými nebyl seznámen se jen tak nehrne. Ovšem je také rozvážný, procházky s ním jako štěňátkem byly velice dlouhé neboť rád vysedával, kochal se a promýšlel co dál, takže takové desetiminutové vzdálenosti jsme s ním chodili i několik hodin. A i teď si rád sedne/lehne a dumá nad životem.
Popravdě „špatné“ vlastnosti se na něm dost těžko hledají, ovšem když se najdou tak stojí za to.
Přestože vyrůstal mezi pejsky a s naším japánkem alias Chrochťou stal se z něj závisláček na lidech – nás. Díky této vlastnosti se s ním dá chodit všude aniž by mu to působilo větší problémy, cvičák, výstavy, velké a hlučné akce stejně jako malé a uzavřené. Rozdělení smečky na procházce pak můžeme srovnat s přetahovanou.
Bohužel to má i svou temnou stránku kdy se bez něj nedá udělat ani krok, všude musí s námi, byť by to znamenalo popojít co pět vtěřin o metr, prostě nás musí vidět. To že se jde ven bez něj pozná dřív než na to člověk pomyslí a ničím a nijak to nezamaskujete. Takže jít bez něj jen tak neprojde. Už jako malý měl problémy zůstávat doma „sám“ bez lidí, což se nám dařilo ukočírovat, ale po jedné nepříjemné události není jiné řešení než vysoké zdi a oplechované dveře, vším ostatním projde či si to vezme sebou, s vybavením a čímkoli jiným než zdí se můžete rovnou rozloučit, a že jsme toho vyzkoušeli. Jiné než oplechované dveře rozkouše, otevře či jimi jednoduše projde, řetězy, ocelová lanka, úvazové kroužky, karabiny – to vše má své slabé články které velice rychle najde, plot se dá přeskočit, přelézt, podlízt, rozplýst či rozbýt – pokud to není zeď, okna mají své slabé časti v rámech – zuby a drápy dokaží hotové zázraky, nepřesnosti či skuliny na zdech to vše je jen výzva k tomu se někam vyšplhat. Kam se dá strčit, drápek či zoubek to neobstojí. A při tom všem nehledí na sebe – jen na pánečky.
Díky této vlastnosti je ovše takřka neukradnutelný, což prosím nikdy nikdo nezkoušejte – ve vlastním zájmu.
Je to takový naše telátko, které je velice opatrné, ovšem v určitých situacích jde „přes mrtvoly“ – vítání pánečků a pod..
Miluje celým svým bytím – při tulení se naprosto uvolní a vy pak máte co dělat ho udržet, neboť se na vás doslovně svalí.
Postele, gauče, křesla, polštáře to vše bylo stvořeno jen pro Altajka a jeho pohodlí, čehož si je náležitě vědom.
Baštička – od malička hltavec, nyní předělán na přežvýkavce, ale nenechte se mýlit pořád pažravec. Pardon nenapravitelný pažravec. Zákazy, příkazy a nařízení ohledně žrádla dodržuje jen v naší přítomnosti a pod přímou kontrolou. Klidně bude půl hodiny zírat na kousek dobrůtky přímo před jeho packami při povelu NE. Stejně jako sežere vše ze stolu, linky pokud se k němu otočíte zády, nepozornějším jedincům mimo smečku drze krade takřka od úst. Ano hlad je potvora když vám pánečci dají jen nějaký to kilo či co masa denně. O tom že čas papání si velice dobře hlídá se snad ani zmiňovat nemusíme. V reálu to není nic příjemného nedat takovému otravovi nažrat – když je čas. Celkově dokáže být velice otravný pokud něco chce.
I přes několik nepříjemných až škaredých zkušeností s jinými pejsky je nadále kamarádský a z mnoha „divných“ situací odvolatelný.
Miluje svoje „strejdy“ – Cassanovu, Šedoua a Axe – být někde poblíž a nepřijít se k nim podřídit nese velice těžce. I přes svou těžkopádnost je k malým pejskům opatrný, před bojácnými si lehne a v klidu počká než se osmělí.
Jako každý saarloosek je velice chytrý a za odměnu bude ochotně předvádět vše co umí téměř všude a všem – nejlépe malým dětem s kterými to opravdu umí, má s nimi neskutečnou trpělivost a dovolí jim se sebou dělat snad cokoli – zvládá i náročnější jedince.
A co Altajek nemusí? Moc vlezlé lidi, lidi v černém, strnule stojící jedince a pár dalších věciček.
Altajek není uštěkánek, takovýhoto projevu využívá jen velice ojediněle. Ovšem jinak má svou „slovní“ zásobu velice rozsáhlou a využívá jí hojně.